Система Orphus

Оптимізація – це вимога часу, однак підходити до неї потрібно розумно і виважено

Іван Качур

– Іване Івановичу, яким для освітньої галузі краю видався 2011–2012 навчальний рік?

– Цей рік насправді став переломним в освіті Закарпаття. Він був присвячений ґрунтовному аналізу стану справ у галузі: починаючи з мережі, матеріальної бази закладів, вивчення кадрового потенціалу, навчально-виховного процесу, організації харчування і врешті – успішності. Тож підходимо до нового навчального року з належним багажем інформації і конкретним планом дій, спрямованих на надання якісних освітніх послуг в галузі дошкільної, загальної середньої, професійно-технічної та вищої освіти, удосконалення мережі навчальних закладів відповідно до потреб, демографічної ситуації у краї, забезпечення використання інформаційно-комунікаційних технологій у навчально-виховному процесі шляхом покращення матеріально-технічної бази та реалізації програми «Сто відсотків”, створення системи підготовки робітничих кадрів та спеціалістів згідно із запитами на ринку праці та потребами регіону.

В області діють 11 освітніх регіональних програм. Завдяки їм за останні два роки за кошти обласного бюджету придбано 54 сучасні навчальні кабінети фізики, хімії, біології та математики; 38 навчально-комп’ютерних комплексів; 6 мультимедійних комплексів; 72 комплекти шкільних меблів; 54 комплекти спортінвентарю. Такої владної уваги до галузі не було, мабуть, ще за часів незалежної України.

– Загальновідомо, що впродовж останніх років особливої актуальності набуло питання розвитку дошкілля. Які кроки зроблено у цьому напрямку і чого чекати у майбутньому?

– Зараз в області функціонують 553 дошкільні навчальні заклади (на 21 заклад більше, ніж минулоріч). У них виховується 43876 дітей, що становить 50% (проти 42% у попередньому році), а дітей п’ятирічного віку – 99,2% (проти 92% у попередньому році). Відрадно, що за останній рік на 33% збільшено охоплення дітей дошкільною освітою у Міжгірському, на 14% – у Берегівському та Тячівському, на 10% – у Виноградівському і Хустському, на 8% – у Перечинському районах. Таким чином, кількість дітей у ДНЗ зросла на 8380.

Щодо перспектив у цьому напрямку, то й надалі всі зусилля органів влади буде спрямовано на забезпечення належного розвитку мережі дошкільних навчальних закладів, введення у дію новобудов, відновлення роботи ДНЗ, відкриття груп із короткотривалим терміном перебування дітей, належного їх фінансування, забезпечення дошкільних навчальних закладів комп’ютерами та підключення їх до інтернету. До речі, цього року на Закарпатті вдруге проведено обласний конкурс «Найкращий дошкільний навчальний заклад”. Його мета – виявити, підтримати та поширити досвід роботи творчих педагогічних колективів, привернути увагу місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, громадськості до проблем дошкілля. Переможців конкурсу визначали як серед міських, так і сільських закладів. Учасників конкурсу нагороджено цінними подарунками.

У зв’язку з тим, що голова ОДА наступний навчальний рік оголосив Роком надання якісних освітніх послуг, хочу запитати, чи відбудуться зміни в галузі загальної середньої освіти?

– По-перше, 2012–2013 навчальний рік – рік упровадження нового Державного стандарту початкової загальної освіти. Це вимагає нових підходів в організації навчально-виховного процесу. По-друге, наше завдання – створити умови для розвитку особистості й творчої самореалізації кожного учня, оновлення змісту освіти й організації навчально-виховного процесу відповідно до демократичних цінностей, ринкових засад економіки та сучасних науково-технічних досягнень.

Проведена цьогоріч робота засвідчила: щоб надавати якісну освіту, необхідно постійно перебудовувати й оновлювати зміст, форми, методи організації навчально-виховного процесу, реагувати на зміни у суспільстві, пов’язані з впровадженням новітніх інформаційно-комунікаційних технологій, на демографічну та соціальну ситуацію в краї. Лише урахування таких підходів дозволить говорити про результат.

24 липня було відзначено інтелектуальний потенціал Закарпатської області, представлений дев’ятьма учнями, які за результатами ЗНО-2012 отримали 200 балів з предметів. 22 серпня на розширеному засіданні колегії управління освіти і науки облдержадміністрації грошові премії отримали 26 учнів – переможців IV етапу всеукраїнських предметних олімпіад та учителі, які їх підготували. До речі, цього року премію як учням, так і вчителям збільшено. Школярі отримали за перше місце по 4 тис. грн., за друге – 3 тис. грн., за третє – 2 тис. грн., а вчителі відповідно – 8 тис. грн., 6 тис. грн. та 4 тис. гривень.

– Чи триватиме оптимізація?

– Оптимізація – це вимога часу. Однак підходити до неї потрібно розумно і виважено. Так, з урахуванням потреби мережа закладів удосконалюватиметься. Наголошую, не скорочуватиметься, а покращуватиметься. У 2012 році відповідно до програми соціально-економічного розвитку із залученням коштів із різних джерел фінансування (державний та місцевий бюджети, міжнародне співробітництво) заплановано ввести в дію сім закладів освіти, серед яких ЗОШ І–ІІ ступенів у с.  Луково, Іршавського району, ЗОШ І–ІІІ ступенів у с.  Новоселиця, Тячівського району, еколого-освітній та оздоровчий комплекс у с.  Нижні Ворота, Воловецького району, дошкільні навчальні заклади в с.  Мирча, Великоберезнянського, сіл Яблунівка та Горінчово, Хустського районів та Виноградівський дошкільний навчальний заклад № 5.

Окрім того, для належної організації роботи і забезпечення підвозу учнів сьогодні ми уже маємо 173 шкільні автобуси, а у Перечинському і Воловецькому районах повністю задоволено потребу в транспортних засобах.

– Зрозуміло, що після закінчення загальноосвітнього навчального закладу кожен випускник прагне продовжити освіту. Що ми можемо йому запропонувати?

– В області маємо досить розгалужену систему професійно-технічних та вищих навчальних закладів. Інша справа, що у сучасних економічних умовах гостро постає питання якісної підготовки кваліфікованого робітника та спеціаліста. Нині ми дбаємо про те, щоб створити таку систему підготовки, яка б гнучко реагувала на кон’юнктуру ринку праці і, разом з тим, була економічно стійка, соціально захищена та конкурентоспроможна. Між іншим, торік у листопаді відновлено діяльність міжгалузевої ради з питань професійно-технічної освіти при голові обл­держадміністрації, а в грудні схвалено Програму розвитку професійно-технічної освіти на 2012–2016 роки. Нею передбачено створення трьох профільних навчально-практичних центрів із впровадженням інноваційних технологій на базі Вищого професійного училища № 3 м. Мукачево (машинобудування), Вищого професійного училища № 34 м. Виноградів (сільське господарство) і Ужгородського Вищого професійного училища торгівлі та технологій харчування (ресторанно-готельний сервіс). Саме в рамках її реалізації на обласному рівні відбуватиметься модернізація матеріально-технічної бази професійно-технічних навчальних закладів, відновлення престижності робітничих професій у регіоні шляхом профорієнтаційної роботи з населенням та створення соціальної реклами.

До слова, у 2012 році до закарпатських вищих навчальних закладів І–ІV рівнів акредитації подано 15146 заяв, що на 3000 заяв більше, ніж у попередньому році.

– Що Ви побажали б освітянам в новому навчальному році?

– Хотів би зазначити, що тільки скоординувавши роботу всіх ланок ми досягнемо очікуваних результатів. Можливості, потенціал, переконаний у цьому, у нас є, залишилося проявити свою працездатність, творчість та цілеспрямованість. Тож енергії всім, міцного здоров’я, розумних та допитливих учнів, студентів, успіху в усіх починаннях.

Ірина Снітко

Помітили помилку? Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter

Коментувати не дозволено.