Підписуйтесь на нас у соціальних мережах
  • Facebook 305 000+
    Найбільша новинна спільнота Закарпаття
  • Telegram 10 900+
    Миттєво повідомляємо про найголовніше
  • Instagram 14 400+
    Тримаємо в курсі всіх подій
  • Відразу сповіщаємо важливі новини
  • Viber 16 200+
    Канал головних новин Закарпаття та України
  • YouTube 1500+
    Не лише розповідаємо, але й показуємо
Реклама на PMG.ua
Більше 4 мільйонів читачів на місяць. Найпопулярніше видання Закарпаття!

Юрій Мигалина: “УжНУ давно потрібна реорганізація”

Юрій Мигалина: “УжНУ давно потрібна реорганізація”
Багато резонних питань наші читачі ставлять у коментарях щодо процесу ймовірного об’єднання вузів у Закарпатський національний університет. Чи доведеться студентам МДУ їздити по кожну довідку до...

Багато резонних питань наші читачі ставлять у коментарях щодо процесу ймовірного об’єднання вузів у Закарпатський національний університет. Чи доведеться студентам МДУ їздити по кожну довідку до Ужгорода? Скільки викладачів буде скорочено?

ВІДЕО ДНЯ

На ці, та багато інших запитань люб’язно погодився відповісти ректор Мукачівського державного університету Юрій Мигалина.

– Юрію Вікентійовичу, Мукачівський державний університет, на вашу думку, виграє чи програє від об’єднання?

Реклама

– Судити про те, виграє чи програє Мукачівський університет поки що зарано, оскільки невідомо, яка процедура об’єднання буде мати місце. Необхідно скоригувати ті спеціальності, які повинні залишатися в МДУ, чи в УжНУ, чи в ЗакДУ – це питання часу. Потрібно визначитися регіонально, які спеціальності повинні бути в тому чи іншому вузі. Але це не значить, що хтось повинен тягнути ковдру на себе і вирішувати свої «шкурні» інтереси. Питання державної ваги повинно вирішуватись на державному рівні. Тобто повинне бути колегіально прийняте рішення, які спеціальності найбільш доцільно залишити в тому чи іншому вузі. Колегіальність у вирішенні цих питань повинна бути для того, щоб не дублювати спеціальності, які, скажімо, є в Ужгородському національному – Закарпатським державним університетом. Я повинен сказати, що найкраща ситуація у Мукачівському державному університеті, оскільки вісім спеціальностей із дванадцяти у нас не дублюються жодним вузом. Тільки у МДУ є спеціальності: «Початкова освіта», «Дошкільна освіта», «Музичне мистецтво», «Конструювання та технології швейних виробів», «Проектування взуття та галантерейних виробів», «Менеджмент організацій і адміністрування», «Готельно-ресторанна справа», «Маркетинг». Ці спеціальності є тільки в МДУ. Звичайно, вони повинні залишатись у нас.

– Я так зрозумів, що такі спеціальності, як, приміром, «Фінанси та кредит», «Облік і аудит» є в кожному університеті? Як бути з ними?

Реклама

– Так, вони є і в ЗакДУ, і в УжНУ…

– …і вони є досить популярними, отже, за них буде точитися боротьба?

– Вони є не настільки популярними, бо існують багато років і є в кожному вузі. Раніше спеціальність «Фінанси і кредит» була чомусь дуже модною, але на сьогоднішній день ажіотаж пройшов. Очевидно, немає потреби в тій кількості фахівців, яких ми щорічно випускаємо. Значить, потрібно коригувати ці спеціальності і подивитись, який з вузів повинен їх готувати. Хто це може зробити краще? Отут є питання для обговорення – де кращі кадри, де краща база, де краще забезпечення, де вищий рівень наукових досліджень у цих галузях. Оцим би потрібно займатися, а не ставити на перше місце: «А хто буде ректором?». Це не так суттєво. Суттєво, щоби правильно провести реорганізацію. Для користі справи, для підвищення рівня підготовки фахівців, для моніторингу потреби фахівців тої чи іншої спеціальності. Оце – наше завдання. Треба, щоб керівники цих вузів зібралися і визначились: «А що нам далі робити?» А не ставити питання так, як ставить Ужгородський національний університет – що вони найстаріші, найбільше мають докторів і кандидатів наук, тому до них усі інші мають приєднуватися. А скажіть, будь ласка, якщо Мукачівський державний університет приєднається до Ужгородського національного, то хто ж буде готувати фахівців з початкової освіти, дошкільної освіти, хто буде готувати фахівців з пошиття одягу чи взуття, чи з готельно-ресторанної справи?! В Ужгородському Національному, де аж 150 докторів наук, є фахівці по тим напрямкам? Немає! А в Мукачеві – є. То причому тут 70-річний УжНУ? Хіба питання так можна ставити? Це – некоректно, так підходити до вирішення проблем неможливо. Потрібно виходити з державницької позиції, а не з позиції: «Ми – Ужгородський національний і нас чіпати – зась!» Давно потрібна реорганізація Ужгородського національного університету, але з позицій державних. З тим, щоби ми готували кращих спеціалістів, які потрібні народному господарству. Оце – вирішення питання. А ставити головним – хто буде ректором і відкинути суттєві проблеми в сторону – це є некоректно і нерозумно.

Реклама

– При об’єднанні університетів неминуче будуть скорочення?

– Якщо об’єднати чотири вищі навчальні заклади, звичайно, скорочення буде, але я не бачу великої трагедії, якщо будуть скорочені 3-4 проректори.

Якщо розумно підходити до питання і створювати на базі якогось вишу найбільш потужну кафедру, де є професор з конкретної спеціальності і фахівці відповідного рівня, неминучі і скорочення викладацького штату. Врешті-решт, реформи є реформи, вони можуть нести з собою і такі болючі явища. Це не є проблемою, адже можна працевлаштувати і тих людей, які не знайдуть собі роботи на цій кафедрі. Вибирати треба оптимальний варіант. Можна розподілити так, щоб одну економічну спеціальність готували в одному університеті, а іншу – в другому, тоді не так постраждають кадри, і буде досягнутий вищий рівень викладання. Це – непросте діло, воно не робиться за один день, адже це – долі фахівців.

– Якщо буде єдиний ректорат, чи не створить це незручності для студентів, наприклад, треба буде їздити до Ужгорода за довідками чи на якісь окремі пари?

– Ці питання можна врегульовувати залежно від того, яка структура буде в Мукачеві. Якщо, припустимо, це буде інститут, у складі якого буде кілька факультетів, то, очевидно, буде досягнута домовленість щодо видачі мукачівському інституту довіреності на проведення тих чи інших операцій, в тому числі фінансових, чи видачі якихось інших документів. І тоді не буде потреби їздити в Ужгород, для того, щоб вистоювати в черзі через будь-який дрібний папірець.

– Як ви прокоментуєте результати вступної кампанії – 2011?

– Скажу одразу – ми сподівались, що результати вступної кампанії 2011-го будуть набагато гіршими. Ми очікували катастрофічний стан деяких спеціальностей, зважаючи на те, що кількість випускників цього року набагато зменшилась у порівнянні навіть з минулим роком. У 1995-у році в Мукачеві було 1000 випускників. Цього року – 172 випускники. На щастя, проведена нами профорієнтаційна робота, зв’язки з школами, виїзди в райони дали свої результати, і по кількості заяв цього року ми не відстаємо від минулого. А щодо конкурсної ситуації, то у багатьох випадках вона була навіть кращою, ніж минулого року. Скажімо, якщо брати конкурс на бюджетні місця, то на такі спеціальності, як «Практична психологія» було 12 чоловік, туризм – 5-6 абітурієнтів на місце. Минулого року, відповідно – 3 чоловіка на туризм, на психологію – 5-6. Бюджетні місця заповнені і ми виконали замовлення на 100%. Тож, цього року прийом пройшов нормально. На спеціальності денної форми навчання на ліцензований обсяг ми виконали план на 60%, а на заочну форму – на 50%. Маю на увазі контрактні місця. Це – непоганий показник, навіть дуже обнадійливий. Це говорить про те, що наш вуз користується попитом, студенти з великим бажанням йдуть вчитися в Мукачівський державний університет. Саме такий висновок зробила приймальна комісія при проведенні підсумків результатів прийому 2011 року.

Скопійовано
Наш сайт використовує файли cookie
Для чого це нам потрібно